(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)
Postać trzymająca meteoryt Hraschina (MHN Wiedeń)
Z Wiki.Meteoritica.pl
Strona w budowie (Site under construction) Jeszcze to chwilę potrwa (It will take a while) |
![](/images/thumb/2/22/Hraschina-Figure_holding_the_Hraschina_meteorite_%28Jovanovic-Kruspel_2021%29.jpg/280px-Hraschina-Figure_holding_the_Hraschina_meteorite_%28Jovanovic-Kruspel_2021%29.jpg)
Gmach Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu w stylu historycznym (nurt w XIX-wiecznej architekturze światowej, polegający na naśladownictwie stylistyki minionych epok) został wzniesiony w latach 1871-81 na zlecenie Franciszka Józefa I.
Fasada gmachu muzeum, zaprojektowana przez Gottfrieda Sempera, przedstawia figury i posągi przedstawiające postęp w dziedzinie nauk przyrodniczych i potęgę natury. Zarówno budynek, jak i jego wystrój odzwierciedlają cenne zbiory nauk przyrodniczych, które się w nim znajdują. Unikalna kolekcja rzeźb i obrazów wypełniających gmach, których bliski związek z naukami przyrodniczymi i eksponatami sprawia, że muzeum samo w sobie jest historycznym dziełem sztuki. Zwłaszcza w sali mineralogicznej (Sala IV), sąsiadującej z salą meteorytów (Sala V), wzrok należy kierować ku górze. Tutaj, pomiędzy wielkoformatowymi obrazami, kilka kariatyd i atlantów podtrzymuje sufit.
Są wśród nich obiekty nawiązujące do meteorytów. Poza najbardziej znanym obrazem przedstawiającym spadek meteorytu Knyahinya, jeden z posągów (atlant?) przedstawia mężczyznę miotającego meteorytem żelaznym!
Wiedeński rzeźbiarz Rudolf Weyr stworzył dla mineralogii cykl rzeźb, który w sposób świadomy odnosi się do historii kolekcji. Jego postacie w Sali IV reprezentują nie tylko najważniejsze minerały i metale, ale całe dzieło przetwarza także odniesienia do alchemii i jej poszukiwań kamienia filozoficznego. Obok kariatydy, która trzyma misternie wykonane naczynie stołowe będące alegorią srebra, obok, z chmur wyłania się męska postać z koroną gwiazd, prawdopodobnie będąca przedstawieniem Heliosa. W rękach trzyma kopię meteorytu Hraschina – jakby w każdej chwili miał go zrzucić na zwiedzających.
Nasuwa się skojarzenie z pomnikiem Siłacza na Gnojnej Górze w Warszawie? 😊
W maju 2021 roku, z okazji 270 rocznicy spadku meteorytu Hraschina, kurator kolekcji meteorytów Ludovic Ferriére uczcił rocznicę artystyczną instalacją w Sali Meteorytów. Można było tam obejrzeć dwa oryginalne, osiemnastowieczne rysunki (drawing i description) opisujące spadek meteorytu, a także wielkoformatowy portret meteorytu Hraschina wykonany węglem drzewnym przez artystę Floriana Raditscha.
Za portalem NHM Vienna …celebrates its 270th birthday:
![«](/images/thumb/b/bb/BQuoteTop.png/24px-BQuoteTop.png)
![](/images/thumb/d/d0/Hraschina_%28main_mass%29-270th_birthday.jpg/200px-Hraschina_%28main_mass%29-270th_birthday.jpg)
26 maja 2021 roku, „kamień założycielski” Wiedeńskiej Kolekcji Meteorów, meteoryt z Hrašćiny, obchodził swoje 270-lecie
26 maja 1751 roku o godzinie 18:00 nad Hrašćiną, miejscowością niedaleko dzisiejszej stolicy Chorwacji, Zagrzebia, stała się widoczna kula ognista. Usłyszano odgłos wybuchu. Jasny meteor był widoczny z odległości do 100 km. Odzyskano dwa żelazne kawałki, jeden ważący 39,8 kg i mniejszy ważący 9 kg. Mimo licznych świadków i wielu relacji o „kamieniach spadających z nieba”, większość uczonych odmówiła uwierzenia w pozaziemskie pochodzenie meteorytów.
Choć kosmiczne pochodzenie meteorytów nie mogło być jeszcze naukowo udowodnione w tamtym czasie, cesarz Franz I Stephan zażądał raportu na temat tego wydarzenia od konsorcjum biskupiego w Zagrzebiu i kazał dostarczyć kawałek żelaza na dwór wiedeński. Większy kawałek początkowo trafił do cesarskiej skarbca, a następnie w 1778 roku został przeniesiony do cesarskiej kolekcji przyrodniczej. Zbieranie meteorytów trwało intensywnie. Kiedy w 1889 roku otwarto Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, kolekcja ta była uważana za nie tylko najstarszą, ale i najbardziej rozległą na świecie.
„To z pewnością była przyczyna, dla której kamień założycielski nie tylko otrzymał specjalne miejsce w Sali Meteorów, ale także został uwieczniony w artystycznym programie muzeum” – mówi dyrektor generalna i dyrektorka naukowa NHM Wiedeń, dr Katrin Vohland.
„Ze względu na jego znaczenie dla historii kolekcji, meteoryt z Hrašćiny znalazł również swoje miejsce w Gesamtkunstwerk, a tym samym w programie wystroju muzeum” – potwierdza historyk sztuki i ekspertka w zakresie architektury, dr Stephanie Jovanovic-Kruspel z NHM Wiedeń. „W sumie 20 figur stiukowych w Sali IV (Sali Kamieni Szlachetnych) autorstwa austriackiego rzeźbiarza Rudolfa Weyra (1847-1914) miało przedstawiać 'duchy gór'. Flankowane przez postacie reprezentujące metale i noszące alchemiczne symbole planetarne, stoi tam młodzieniec w koronie z gwiazd. Trzyma w rękach model meteorytu z Hrašćiny” – mówi Jovanovic-Kruspel.
Z okazji 270. rocznicy spektakularnego upadku, w Sali Meteorów Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu zaprezentowane zostaną dwa rysunki historyczne, oryginalne prace z roku 1751, oraz duży rysunek węglem przedstawiający meteoryt z Hrašćiny autorstwa artysty Floriana Raditscha (*1987 w Kalifornii). W tej tymczasowej instalacji, która będzie wystawiona do 5 lipca 2021 roku, kurator kolekcji meteorytów, dr Ludovic Ferrière, przygotował historyczne ilustracje i opisy jasnego meteoru oraz ślad dymu, który pozostał po nim, widziany z wioski Szigetvár (południowe Węgry). Równolegle, w wirtuozowskiej sieci linii, Florian Raditsch bada w swoim rysunku węglem kształt i charakterystyczne cechy powierzchni znanego meteorytu z Hrašćiny. Meteoryt jest powiększony wielokrotnie w stosunku do swojej rzeczywistej wielkości, aby podkreślić jego znaczenie.
„Meteoryt z Hrašćiny jest nie tylko ogromnie ważny dla nauki i historii, ale także obiektem głębokiego piękna – jest to forma o wielkiej poetyckości, z pewnością jedna z najbardziej ikonicznych prób w kolekcji NHM” – mówi Florian Raditsch.
„Meteoryt z Hrašćiny jest znany nie tylko dlatego, że należy do najstarszych udokumentowanych upadków meteorytów, ale także dlatego, że Alois von Widmanstätten po raz pierwszy zaobserwował na fragmencie tego meteorytu figury kryształów niklowo-żelaznych, które później nazwano jego imieniem – tzw. wzory Widmanstättena” – mówi Ludovic Ferrière.
Ostatnio meteoryt z Hrašćiny został uchwycony w technologii 3D i jest dostępny do zwiedzania na całym świecie na sketchfab.com. Można tam zobaczyć także niektóre szczegóły, które nie są łatwe do dostrzeżenia na oryginalnym okazie, takie jak struktury Widmanstättena.
W sali 5 NHM Wiedeń znajduje się największa na świecie wystawa meteorytów – około 1100 meteorytów, w tym 650 różnych, z 300 upadkami i 350 znaleziskami. Kolekcja jest nieustannie rozbudowywana o próbki z bieżących przypadków meteorytów, „ponieważ ważne jest, aby zachować takie cenne obiekty w zbiorach muzealnych, dla nauki i przyszłych pokoleń” – mówi kurator kolekcji.
![»](/images/thumb/d/d3/BQuoteBottom.png/24px-BQuoteBottom.png)
Galerie
Artystyczna wizja spadku meteorytu Knyahinya |
Jarkko Kettunen i Tomasz Jakubowski przed gmachem muzeum w Wiedniu |
Pomnik Siłacza na Gnojnej Górze – „człowiek z meteorytem”[1] (patrz → Warszawa 1600/Galerie) |
Bibliografia
- Brandstätter Franz, Ferrière Ludovic, Köberl Christian, (2013), Meteorites: Witnesses of the Origin of the Solar System (Meteoriten: Zeitzeugen der Entstehung des Sonnensystems), Edition Lammerhuber, 2013, ss. 272.[2] ISBN 978-3901753435.
- +Jovanovic-Kruspel Stefanie, (2019), ‘Visual Histories’ Science Visualization in Nineteenth-Century Natural History Museums, Museum and Society, 17(3), s. 404-421. Plik doi.
- Jovanovic-Kruspel Stefanie, (2021), Am 26. Mai 2021 feiert das Gründungsstück der Meteoritensammlung, der Meteorit von Hraschina, seinen 270. Geburtstag, Natur historisches – Magazin des NHM, Maerz 2021, s. 14-15. Plik PDF.
Przypisy
Zobacz również
Linki zewnętrzne
- Naturhistorisches Museum Wien – On 26 May 2021, the founding piece of the Vienna Meteorite Collection, the meteorite of Hraschina, celebrates its 270th birthday
- Portal DerStandard.de – Michael Vosatka: Hraschina: Der Grundstein der wissenschaftlichen Meteoritenforschung
- Sketchfab – Figure Holding the Hraschina Meteorite
- Wikipedia (DE) – Gottfried Semper ● Rudolf Weyr
- Portal: Florian Raditsch