(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)
Bialystok (Białystok)/Galerie
Z Wiki.Meteoritica.pl
Skorygowana pomyłka w muzeum
Edytując hasła o meteorytach Białystok i Dolgovoli skorzystaliśmy ze zdjęć tych meteorytów zawartych w bazie Geoscience collections of Estonia. Zwróciliśmy uwagę, że zamieszczone tam zdjęcia fragmentów meteorytów nie odpowiadają ich typom, odpowiednio: howardytowi i chondrytowi zwyczajnemu L6. Meteoryt Białystok wyglądał jak chondryt zwyczajny, a Dolgovoli na achondryt z grupy HED! Na początku 2018 roku zwróciliśmy się do kuratora kolekcji i autora zdjęć z pytaniem, czy nie nastąpiła czasem pomyłka i pomylono zdjęcia tych meteorytów w bazie? Po kilku dniach otrzymaliśmy odpowiedź:
Dear colleagues,
thank you very much for the information about wrong Bialystok meteorite photos in our database. The mistake was started already in catalogue of Loewinson-Lessing, 1897,[1] who changed Bialystok with Dolgovoli.
Now I made a new pictures and put on database.
In 25.07.1939 Karl Orviku send a piece of Dolgovoli (he thougt that this was Bialystok) to Kyancutta museum (now South Australian Museum) http://geokogud.info/specimen_image/68240.
Thank you very much!
Best wishes
Mare Isakar
Chief curator
Jak napisał Mare Isakar, rzeczywiście fragmenty zostały błędnie opisane (zidentyfikowane) jeszcze w XIX wieku przez kuratora Franza Levinson-Lessing. Sprawa się wyjaśniła, a wpisy i fotografie w bazie poprawione.
Fragment 81,4 g ze skorupą ze zbiorów Uniwersytetu w Tartu (źródło: Geoscience collections of Estonia). Przyglądając się tym fragmentom, wiele osób czytających portal zwróciło uwagę, że okaz bardzo przypomina chondryt zwyczajny, na przełamach nawet widać chondry!? Być może w bazie Geoscience pomylono zdjęcia i jest to zdjęcie fragmentu meteorytu Dolgovoli?! |
Przypisy
Zobacz również
- meteoryt Dolgovoli