(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)
Gdynia
Z Wiki.Meteoritica.pl
Relacja o spadku meteorytu - zdarzenie sklasyfikowane w [Meteoritical Bulletin Database] jako 'wątpliwe' (Doubtful).
Zdarzenie 21 styczeń 1959 rok.
Około godziny 5 rano 21 stycznia 1959 roku pracownicy Portu w Gdyni zaobserwowali obiekt, który wpadł do basenu portowego.
Fakty i okoliczności
Poza wymienionym świadkiem dokerem Janem Blok, świadkami zdarzenia byli również: dźwigowy Władysław Kuczyński, pracownik portu Stanisław Kołodziejski i inż. Alojzy Data[1].
Możliwe wyjaśnienie. Spadek zdeorbitowanego satelity amerykańskiego SCORE, które miało miejsce 21 stycznia 1959 roku[1]. Ale to wytłumaczenie wydaje się mało prawdopodobne, gdyż nachylenie orbity satelity wynosiło 32°,2N, a Gdynia leży na wysokości 54°,5N.
Opis spadku (zdarzenia)
- Opis spadku (zdarzenia) wg Pokrzywnickiego[2]
- (zgodnie z oryginałem)
- (...)
- 20. SPADEK W GDYNI
- 21 stycznia 1959 r. około godz 5 rano doker Jan Blok, znajdujący się w tym czasie na pokładzie statku P.L.O. "Jarosław Dąbrowski" przycumowanym dziobem na SW w Basenie Portowym nr IV w Gdyni na Nadbrzeżu Polskim, zauważył czerwony punkt na niebie, który zbliżał się do niego z błyskawiczną szybkością od strony mostku kapitańskiego. Zdawało mu się, że ów "punkt" leci prosto na niego, w związku z czym pochylił się całym ciałem w prawą stronę, aby - jak podał - uniknąć zderzenia. Po chwili zauważył jasny błysk w formie stożkowej, o średnicy około 1,5 m i długości około 4 m. Światło lecącego przedmiotu tak go przeraziło i oślepiło, że zakrył rękoma oczy. Jednocześnie usłyszał "bardzo silne tarcie powietrza", czy też dźwięk metaliczny "przypominający dźwięk blachy".
- O opisanym zdarzeniu dowiedziała się z prasy Sekcja Meteorytyki P.T.M.A. w Warszawie[3], która zwróciła się do oddziału P.T.M.A. w Gdyni o zebranie dalszych informacji i przesłuchanie świadków, co zostało dokonane w dniach 25 II, 7 III i 11 IV. Dodatkowo przesłuchania głównych świadków zjawiska dokonał autor w dniach 10 i 11 VIII 1959 r. w Gdyni.
- Na podstawie przeprowadzonych dochodzeń, które całkowicie potwierdziły obserwacje Bloka, ustalono dalsze szczegóły i przybliżone miejsce spadku. Miejsce to zostało przeszukane przez nurków, niestety z wynikiem negatywnym; przypuszczalny meteoryt mógł się wbić na pewną głębokość w muliste dno basenu, zaś przy każdym stąpnięciu nurka muł unosił się z dna i utrudniał widoczność.
- Dalsze poszukiwania zostały przeprowadzone z inicjatywy autora w lipcu 1960 r. przy współudziale miejscowego Oddziału P.T.M.A. w Gdyni. Dokonano bagrowania (tzw. "rakiem") dna basenu, przesiewając wydobyty muł denny przez specjalnie sporządzoną kratę zmontowaną na przycumowanej do "raka" barce. Prace te niestety nie dały wyników pozytywnych.
- Wnioski, do jakich można dojść w omawianej sprawie, są następujące:
- 1. Zjawiska świetlne i dźwiękowe zauważone przez świadków są dość typowe dla spadków meteorytów. Bliższa charakterystyka tych zjawisk zależy oczywiście w dużej mierze od subiektywnych ocen, tym niemniej są one zgodne ze sobą.
- 2. Spadająca masa nie rozproszyła się całkowicie w atmosferze, lecz dała spadek pewnej bryły o nieokreślonej bliżej wadze do basenu portowego. Bryła ta najprawdopodobniej była meteorytem, gdyż trudno znaleźć inne tłumaczenie.
- 3. Twierdzenie świadków, że kolor bryły po pogrążeniu się jej w wodzie zmienił się na czerwony, jest zrozumiałe, jeżeli założymy, że bryła miała stosunkowo dużą masę i być może była syderytem[4].
- 4. Wbrew hamującemu działaniu wody, które jest - jak wiemy - bardzo znaczne, przypuszczalny meteoryt musiał się jednak wbić w dno basenu na pewną, bliżej nieokreśloną głębokość1.
- P r z y p i s y
- 1 Literatura źródłowa: "Wieczór Wybrzeża" nr 22, 23, 25, 30, 33, 43, 45, 191 z 1959 r. oraz 167 z 1960 r.; "Życie Warszawy" nr 35 z 1959 r.; "Ekspres Wieczorny" nr 35 z 1959 r.; "Dziennik Bałtycki" nr 155 z 1960 r.; Pokrzywnicki: "O prawdopodobnym spadku meteorytu do basenu portowego w Gdyni", Postępy Astronomii, t. VII, z. 2, 1960.
- (...)
Bibliografia
- Dziennik Bałtycki nr 155 z 1960 r.
- Ekspres Wieczorny nr 35 z 1959 r.
- Pilski Andrzej Sylwester, (1999), Nieziemskie skarby. Poradnik poszukiwacza meteorytów. Prószyński i S-ka, Warszawa 1999, s. 118.
- Pokrzywnicki Jerzy, (1960), O prawdopodobnym spadku meteorytu do basenu portowego w Gdyni. Postępy Astronomii, t. VII, z. 2, 1960.
- Pokrzywnicki Jerzy, (1964), I. Meteoryty Polski. II. Katalog meteorytów w zbiorach polskich. Studia Geologica Polonica, vol. XV, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1964, s. 124-125.
- Wieczór Wybrzeża nr 22, 23, 25, 30, 33, 43, 45, 191 z 1959 r. oraz nr 167 z 1960 r.
- Życie Warszawy nr 35 z 1959 r.
Przypisy
- ^ a b portal Infra
- ^ Pokrzywnicki 1964.
- ^ PTMA - Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
- ^ autorowi chodzi o meteoryty żelazne, zwane syderytami.
Linki zewnętrzne
- Meteoritical Bulletin Database (MBD) - meteoryt wątpliwy (Doubtful meteorite) Gdynia
- Encyclopedia of Meteorites (EoM) - meteoryt wątpliwy (Doubtful meteorite) Gdynia
- Portal Infra - Katastrofa UFO w Gdyni: Legenda z ubiegłego wieku. Teorie: UFO, spotkanie z "obcym", służby specjalne, itp. itd. Dużo informacji o samym zdarzeniu i prawdopodobne wyjaśnienie, że był to spadek satelity!
Co jeszcze na stronie?
- mapka z basenu i loklizacja statku
- zdobyć Postępy Astronomii z art. Pokrzywnickiego