PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Miedziana Góra

Z Wiki.Meteoritica.pl

Spis treści

Miedziana Góra

Stanisław Staszic donosi o samorodkach żelaznych znajdowanych w pokładach rud miedzi.

Fragment ze Staszica
Co pisze Staszic[1] o znajdywanych bryłach żelaza

(pisownia oryginalna):

(...)
"W Miedzianei gorze jescze jedna bywa osobliwość: trafia się w jei kopalniach kawałkami żelazo samorodne. Długo było wątpliwością uczonych, aby się w naturze znaidowało samorodne żelazo. Pallas pierwszy przy Krasnojarsku znalazł i wywiozł wielką 60 funtów[2] ważącą bryłę takiego żelaza. Poźniei rozbior chemiczny tei bryły żelaza, przez Pallasa znalezionei, przekonał, że to jest kamień meteorologiczny do tych podobien, jakie za naszych czasow z powietrzokręgu spadły, i analizowane były. Odtond zwiększone uwagi odkrywają gdzieniegdzie podobne rodowite żelaza, i w innych Eurpy krajach.
Ma tę rzadką własność Miedziana gora. Wykopano z niei takiego samorodnego, ciągłego żelaza, okolo dwoch cetnarów[3]. Z tei bryły dostała się część uczonemu Carossi: dotond w moim zbiorze naturalnym znaiduje się z teiże bryły kawałek."
(...)


Bibliografia

Staszic Stanisław, O ziemiorodztwie Karpatów, i innych gór i równin Polski.
  • Kosiński Janusz W., (2007), Meteoryt Miedziana Góra. Materiały, III Seminarium Meteorytowe, Olsztyn 21-22 kwietnia 2005, 2007, s. 55-58.
  • Staszic Stanisław, (1815), O ziemiorodztwie Karpatów, i innych gór i równin Polski. 1815, s. 32-33. Tam o samorodkach żelaza. Plik PDF

Przypisy

  1. ^ Staszic 1815
  2. ^ około 30 kg
  3. ^ cetnar


Linki zewnętrzne

Osobiste