(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)
Arcybractwo Dobrej Śmierci
Z Wiki.Meteoritica.pl
W publikacji Kotowieckiego (2003, s. 63) opisującej polskie artefakty meteorytowe znajdujemy ciekawą wzmiankę o przedmiocie kultu przypominającym meteoryt:
(…) 6. I jeszcze jeden interesujący przedmiot o którym dowiedziałem się niedawno od jednego z członków Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.
Otóż w Krakowie od początku XVII w. w kościele O. Franciszkanów[1] w każdy piątek[2] Wielkiego Postu[3] odbywa się nabożeństwo Drogi Krzyżowej[4], w którym uczestniczy tzw. Arcybractwo Dobrej Śmierci[5]. Wygląda to bardzo malowniczo, gdyż członkowie Arcybractwa (jest ich bodajże 12 + szef)[6] odziani są w zgrzebne habity a na głowach maja kaptury z otworami na oczy (przypominają Ku-Klux-Klan, tylko w negatywie). W czasie nabożeństwa m.in. powtarzają "memento mori", leżą krzyżem itp. Wrażenie niesamowite! Co to ma wspólnego z meteorytami? Otóż każdy z nich trzyma wysoka laskę zakończona różnymi elementami. Pierwsi dwaj maja na laskach ludzkie czaszki natomiast pozostali ozdobniki wyglądające jak małe relikwiarze. A ostatni… Właśnie! Ostatni na lasce ma dosyć ciężki (widać, że ciężko mu idzie dźwiganie laski z ziemi) czarny kamień w kształcie pięściaka z pięknymi regmagliptami (!) [charakterystycznego elementu wyglądu meteorytu][7], o wymiarach ok. 15×8×8 cm. Czym jest ten kamień i czym się wyróżnił, że zasłużył na dołączenie do grona relikwiarzy??? Czy aby nie pochodził z jakiego zapomnianego i nie odnotowanego polskiego spadku meteorytu, który w ten właśnie sposób może być poprzez udostępnienie nauce ponownie odnaleziony? A może pochodzi z innego miejsca np. Ziemi Świętej przywieziony przez pielgrzyma? W każdym razie sprawa jest naprawdę interesująca!
Artykuł ten może potwierdzić moją tezę, że meteorytów nie musimy poszukiwać w terenie, ale również w miejscach, które wydają się nam już zbadane, po prostu niektóre przedmioty czy też badania naukowe powinny być ponownie zweryfikowane (…)
W każdy piątek Wielkiego Postu w Bazylice św. Franciszka w Krakowie o godz. 17.00 członkowie odprawiają nabożeństwo pasyjne z procesją jerozolimską…. Czy rzeczywiście jest to (tam) meteoryt?
Lokalizacja
kościół oo. Franciszkanów w Krakowie
* W 2018 roku Google zmieniło zasady działania apletu, mapa może wyświetlać się niepoprawnie (pomaga Ctrl+F5); więcej → Szablon:GEMap-MyWiki
Galeria
Mass media
YouTube – Arcybractwo Męki Pańskiej – nabożeństwo pasyjne, Kraków 2012
Bibliografia
- +Bujak Adam, (2007), Arcybractwo Męki Pańskiej, Wyd. Biały Kruk, 2007, ss. 80. ISBN 978-83-60292-39-6.
- Kotowiecki Andrzej, (2003), Polskie zabytki wykonane z żelaza meteorytowego, materiały, II Seminarium Meteorytowe, 24-26 kwietnia, Olsztyn 2003, s. 55-64, (s. 63). Plik PDF.
Przypisy
Zobacz również
- artefakt Trepcza – krzyż (enkolpion) z "relikwią"
Linki zewnętrzne
- franciszkanie.pl – Arcybractwo Męki Pańskiej
- woreczko.pl – Rozpoznawanie meteorytów (meteorite identification) ● Skorupa obtopieniowa (fusion crust, fusion rind)
- woreczko.pl – Kraków (2013)
- Wikipedia – Arcybractwo Męki Pańskiej ● Kościół św. Franciszka z Asyżu w Krakowie
- Wikipedia – Artefakt