PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Kuźnica

Z Wiki.Meteoritica.pl

(Różnice między wersjami)
m (Lokalizacja)
m (Lokalizacja)
Linia 32: Linia 32:
{{GEFrame-end}}
{{GEFrame-end}}
-
W czerwcu 2019 roku przez dwa dni [[Redakcja|przeszukiwaliśmy]] za pomocą wykrywacza metalu okolicę znalezienia okazu. Jak na razie bezowocnie. Przygotowujemy opis i materiał do zgłoszenia do {{!MBD}}.
+
W sierpniu 2019 roku przez dwa dni [[Redakcja|przeszukiwaliśmy]] za pomocą wykrywacza metalu okolicę znalezienia okazu. Jak na razie bezowocnie. Przygotowujemy opis i materiał do zgłoszenia do {{!MBD}}.
   
   
<br clear="all"/>
<br clear="all"/>

Wersja z 17:27, 10 wrz 2019

Nowe znalezisko!

0i

Marcin Cimała już wygadał na FB (pomimo naszej prośby o dyskrecję) :-(

Mamy od września 2018 roku piękny okaz meteorytu znaleziony w Polsce. Jest to 2 kg chondryt zwyczajny, a wstępne oględziny wskazują, że może być typu L5 lub L6. Widać na jego powierzchni elementy typowe dla okazu orientowanego. Okaz jest mało zwietrzały na powierzchni, ale w środku już bardziej.

Przygotowujemy go do klasyfikacji w Meteoritical Bulletin Database. Okaz jest kompletny, obły i orientowany przez co maleje szansa, że był to obfity deszcz meteorytów. Ale Pułtuski też trafiają się orientowane, więc niczego to nie rozstrzyga definitywnie.

Jest to na razie (!) pojedynczy okaz, więc nie chcemy go masakrować na, np. 25 płytek, ale staramy się zabezpieczyć oczekiwania innych kolekcji. Leżał na Ziemi kilkadziesiąt lat, to może poczekać kilka tygodni na swoją „premierę”. Nie ma parcia i pośpiechu. A zachowanie Marcina (…).


«

Okaz został znaleziony kilka lat temu. Znalazca lubi duże przestrzenie, spacery i zawsze interesowały go ciekawe kamienie. Ten znalazł podczas swoich samotnych wypraw w okolice. Zabrał go do domu. Pod koniec 2018 roku przypadkiem trafił w internecie na strony o meteorytach i zaintrygowany swoim znaleziskiem napisał do nas czy to może być meteoryt. Od tego momentu sprawy potoczyły się szybko i z wiadomym efektem. Meteoryt będzie klasyfikowany. Masa główna zostanie w naszej kolekcji, a kilka płytek trafi do innych.

Nie chcieliśmy sprawy mocno nagłaśniać, gdyż działanie pod presją i pod dyktando, da/nie da, sprzeda/nie sprzeda, nie służy nikomu. Ale za sprawą Marcina informacja trafiła na FB i zaczęła żyć własnym życiem.

»


Lokalizacja

Źródło: Wiki.Meteoritica.pl
© Jan Woreczko & Wadi

(C) Częstochowa

* W 2018 roku Google zmieniło zasady działania apletu, mapa może wyświetlać się niepoprawnie (pomaga Ctrl+F5); więcej → Szablon:GEMap-MyWiki

W sierpniu 2019 roku przez dwa dni przeszukiwaliśmy za pomocą wykrywacza metalu okolicę znalezienia okazu. Jak na razie bezowocnie. Przygotowujemy opis i materiał do zgłoszenia do Meteoritical Bulletin Database.


Galerie

Wygląd okazu, szczegóły powierzchni i wnętrza (fot. Jan Woreczko)


Miejsce znalezienia okazu

Bibliografia

  • Woźniak Beata, Woźniak Marek, (2019), Nowe polskie znalezisko, Częstochowa (A new Polish find, Częstochowa), Acta Soc. Metheor. Polon., 10, 2019, s. 193-198. Plik ASMP.

Przypisy

Zobacz również

Linki zewnętrzne

Osobiste