PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Gdynia

Z Wiki.Meteoritica.pl

(Różnice między wersjami)
(Opis spadku)
Linia 4: Linia 4:
;Opis spadku wg Pokrzywnickiego<ref>Pokrzywnicki 1964.</ref> : (''zgodnie z oryginałem'')
;Opis spadku wg Pokrzywnickiego<ref>Pokrzywnicki 1964.</ref> : (''zgodnie z oryginałem'')
-
;20. SPADEK W GDYNI
+
:;20. SPADEK W GDYNI
-
:21 stycznia 1959 r. około godz 5 rano doker Jan Blok, znajdujacy się w tym czasie na pokładzie statku P.L.O. "Jarosław Dąbrowski" przycumowanym dziobem na SW w Basenie Portowym nr IV w Gdyni na Nadbrzeżu Polskim, zauważył czerwony punkt na niebie, który zblizał sie do niego z błyskawiczną szybkością od strony mostku kapitańskiego.
+
:21 stycznia 1959 r. około godz 5 rano doker Jan Blok, znajdujacy się w tym czasie na pokładzie statku P.L.O. "Jarosław Dąbrowski" przycumowanym dziobem na SW w Basenie Portowym nr IV w Gdyni na Nadbrzeżu Polskim, zauważył czerwony punkt na niebie, który zblizał sie do niego z błyskawiczną szybkością od strony mostku kapitańskiego. Zdawało mu się, że ów "punkt" leci prosto na niego, w związku z czym pochylił się całym ciałem w prawą stronę, aby - jak podał - uniknąć zderzenia. Po chwili zauważył jasny błysk w formie stozkowej, o średnicy około 1,5 m i długosci około 4 m. Światło lecącego przedmiotu tak go przeraziło i oslepiło, że zakrył rękoma oczy. Jednocześnie usłyszał "bardzo silne tarcie powietrza", czy też dźwięk metaliczny "przypominający dźwięk blachy".
 +
:
=== Referencje ===
=== Referencje ===

Wersja z 23:13, 30 gru 2010

Meteoryt skalsyfikowany w [Meteoritical Bulletin Database] jako 'wątpliwy' (Doubtful)

Spis treści

Opis spadku

Opis spadku wg Pokrzywnickiego[1] 
(zgodnie z oryginałem)
20. SPADEK W GDYNI
21 stycznia 1959 r. około godz 5 rano doker Jan Blok, znajdujacy się w tym czasie na pokładzie statku P.L.O. "Jarosław Dąbrowski" przycumowanym dziobem na SW w Basenie Portowym nr IV w Gdyni na Nadbrzeżu Polskim, zauważył czerwony punkt na niebie, który zblizał sie do niego z błyskawiczną szybkością od strony mostku kapitańskiego. Zdawało mu się, że ów "punkt" leci prosto na niego, w związku z czym pochylił się całym ciałem w prawą stronę, aby - jak podał - uniknąć zderzenia. Po chwili zauważył jasny błysk w formie stozkowej, o średnicy około 1,5 m i długosci około 4 m. Światło lecącego przedmiotu tak go przeraziło i oslepiło, że zakrył rękoma oczy. Jednocześnie usłyszał "bardzo silne tarcie powietrza", czy też dźwięk metaliczny "przypominający dźwięk blachy".

Referencje

  1. ^ Pokrzywnicki 1964.

Piśmiennictwo

  1. Pokrzywnicki Jerzy, (1964), I. Meteoryty Polski. II. Katalog meteorytów w zbiorach polskich. Studia Geologica Polonica, vol. XV, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1964, s. 124-125.

Linki zewnętrzne

  • Meteoritical Bulletin Database (MBD) - meteoryt wątpliwy (Doubtful meteorite) Gdynia
  • Encyclopedia of Meteorites (EoM) - meteoryt wątpliwy (Doubtful meteorite) Gdynia
Osobiste