O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.
(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)
Godzięcin
Z Wiki.Meteoritica.pl
Wersja Wiki woreczko (dyskusja | edycje) z dnia 23:40, 11 mar 2011
Krótka wzmianka o tym pseudometeorycie była m.in. w kwartalniku Meteoryt nr 4 z 1996 roku. Zdarzenie miało miejsce w latach siedemdziesiatych XX wieku. Z tym pseudometeorytem związane są jeszcze nazwy Wołów i Bukowice.
- Cytat z kwartalnika Meteoryt
- Pseudometeoryt Godzięcin
- Kamień, który otrzymał pewien kolekcjoner na giełdzie minerałów jako „meteoryt Godzięcin”, składa się z ziaren magnetytu, między którymi znajduje się oliwin. Wygląda to na ziemską rudę żelaza. Opinię specjalisty mam nadzieję przedstawić w następnym numerze. Ciekawe, czy inne kamienie znane pod nazwą „Godzięcin” wyglądają tak samo. Może ktoś wie? (Andrzej S. Pilski)
Relacja z poszukiwań
Fragment listu jednego z polskich poszukiwaczy meteorytów - pisał (05-11-2010 r.)
(dokonano małych zmian redakcyjnych):
- (...)
- Cześć
- Jeszcze jedno, podejmę temat bo natrafiłem dopiero teraz w sieci na artykuł: http://www.portalwolow.pl/?p=5171
- W jednym z numerów „Meteorytu” pojawiła się tylko krótka wzmianka na ten temat i to pod nazwą pseudometeoryt Godzięcin.
- Teraz szczegóły. To co jest w linku powyżej to tylko fragment rzeczywistości, bo są, albo byli (bo dużo ludzi już zmarło) naoczni świadkowie spadku.
- Moja dziewczyna mieszka obok Brzegu Dolnego kilka kilometrów od wsi Godzięcin, gdzie był spadek. Jej Tata, pamięta to wydarzenie, wtedy też pisali o tym w lokalnej gazecie. Trzy lata temu dowiedziałem się o tym pierwszy raz właśnie od niego. Co się wtedy dowiedziałem. To że wywozili wówczas znalezione bryły na złom, w celu sprzedaży i były to tony!! I nie tylko to co piszą w artykule[1], tylko zbierali rozsypane fragmenty po lesie. Mówił on, że gdyby wiedział wtedy jaką to ma wartość, to by poszedł tam i przyniósł do domu, ale nikt nie przypuszczał, że to co spadło może mieć wartość większą niż wartość złomu.
- Ja podjąłem temat już 3 lata temu, poświęciłem wtedy poszukiwaniom tydzień. Natomiast 2 lata temu szukaliśmy z bratem 2 tyg. powiększając promień poszukiwań (całe okolice wioski przeszukalismy) w miejscu gdzie podobno zbierali żelastwo. Efekt poszukiwań to gwoździe, różne żelastwa i to co Niemcy pozakopywali opuszczając Polskę w pośpiechu. Ale... ani śladu po spadku meteorytu. Żadnej rudy darniowej, jak sugerowano w „Meteorycie”, gdyż na rudę detektor równiez by reagował. Żadnych wybitych kraterów, tylko jakieś kamienne kręgi, pewnie miejsca jakiegoś dawnego kultu.
- Teraz mniej ważne (?!). Godzięcin jest znany z obecności kosmitów i kręgów zbożowych ;) Mam nawet zdjęcia kręgów z 2001 roku, które wtedy zrobił brat mojej dziewczyny. Jak podjechaliśmy 3 lata temu do gościa, na którego polu były kręgi, okazało się, że jest nowym właścicielem gospodarstwa. Poprzedni wyprowadził się już do Wrocławia. Mało tego, w Godzięcinie miało miejsce tajemnicze zniknięcie samotnie mieszkającego człowieka, fakt faktem bo policja się tym tematem interesowała. Człowiek ten był ufologiem i podobno miał „przekazy chanelingowe” od plejadan. Wszyscy się śmieją, że zniknięcię należy tłumaczyć wzięcięm przez kosmitów na inną planetę. Ale jak powiązać dziwny spadek meteorytu z obecnością kosmitów? ;)
- Temat ten zamknąłem z braku czasu, braku dowodów w postaci znalezionych kawałów żelastwa i uznając to wszystko za dziwne. Może przyjechali Rosjanie z detektorami i wszystko dokładnie przeszukali, gdyż jeśli był to świeży spadek np. sprzed kilku dni, to jest to możliwe, nawet to co zaryło w ziemie też daje ślady po spadku i można wszystko wyzbierać.
- Dziś przeczytałem ten artykuł i widzę, że ktoś z rejonu wołowskiego podjął temat i pomyślałem sobie czy Ty coś nie słyszałeś?
- (autor)
- (...)
Lokalizacja
(G) Godzięcin, (B) Bukowice, (W) Wołów
Bibliografia
- Hurnik Hieronim, Kuźmiński H., (1983), Czy w okolicach Godzięcina nastąpił spadek meteorytu? Postępy Astronomii, 31, 1983, s. 315-318.
- Pilski Andrzej S., (1996), Pseudometeoryt Godzięcin. Meteoryt, 4, 1996, s. 4. Plik PDF
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Internetowy Serwis Powiatu Wołowskiego - Portal Wołów, Tomasz Sapożnikow "Meteoryt w Bukowicach"