PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Swindnica Gorna

Z Wiki.Meteoritica.pl

(Różnice między wersjami)
(Linki zewnętrzne)
Linia 1: Linia 1:
 +
__NOTOC__
Spadek prawdopodobnie 12 października 1856 roku.
Spadek prawdopodobnie 12 października 1856 roku.

Wersja z 18:16, 28 sty 2011

Spadek prawdopodobnie 12 października 1856 roku.

Okaz zaginął, o ile to był meteoryt?

Synonimy

Świdnica Górna

Swidnica Gorna (In NHM Cat)

Prawdopodobna miejscowość Górna Świdnica

Meteoryt skalsyfikowany w [Meteoritical Bulletin Database] jako 'wątpliwy' (Doubtful)

Opis

Opis wegług Andrzeja Pilskiego[1]
(...) Z pewnoscią warto poszukać meteorytów w okolicach Wschowy. Podobno spadły one z kuli ognistej obserwowanej w 1856 roku, prawdopodobnie 12 października. Właściciel majątku Górna Świdnica polecił szikać okazów, ale dopiero rok później dostarczono mu jeden, który ofiarował Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk. Prawdopodobnie był to meteoryt kamienny, ale zaginął jeszcze przed I wojną światową. Innych okazów nie znaleziono i pewnie jeszcze tam leżą. (...)
Wg PSM

GÓRNA ŚWIDNICA - meteoryt został znaleziony na jesieni 1857r. w miejscowości Górna Świdnica, 3 km od Wschowy. Z ówczesnej literatury wiadomo, że spadek miał miejsce rok wcześniej, ale bez dokładnego oznaczenia dnia. Można przypuszczać, że spadek ten pochodził z bolidu obserwowanego na Śląsku 12 października 1856r. około godz.18. Prawdopodobnie był to meteoryt kamienny chondryt lub achondryt. Okaz uległ zagubieniu lub został skradziony jeszcze przed I wojną światową. - "Meteoryty Polski" J.Pokrzywnicki.

Uwaga dot. nazwy: w literaturze meteoryt ten jest określany jako Świdnica Górna, jednak wg informacji przekazanej przez prof.Łukasza Karwowskiego nie ma obecnie takiej miejscowości, a prawidłowa nazwa to Górna Świdnica, tak nazywał się kiedyś ten majątek. Obecnie wieś nazywa się Siedlnica, współrzędne 51.45 i 16.21. Meteoryt spadł w 1856r., a został znaleziony jesienią 1857r., prawdopodobnie był to meteoryt kamienny o gęstości 3,018, brak dokładnego opisu.

wg WYSTAWY
Prawdopodobnie spadek miał miejsce rok wcześniej – 12 października 1856 r. około godz. 17 na Śląsku obserwowano bolid. Przypuszcza się, że był to meteoryt kamienny, chondryt lub achondryt. Okaz zniknął jeszcze przed I wojną światową. W literaturze meteoryt jest określany jako Świdnica Górna, jednak wg prof. Łukasza Karwowskiego majątek nazywał się Górna Świdnica, a obecnie jest to wieś Siedlnica.

Bibliografia

  • Pilski Andrzej Sylwester, (1999), Nieziemskie skarby. Poradnik poszukiwacza meteorytów. Prószyński i S-ka, Warszawa 1999, s. 119.
  • Pokrzywnicki Jerzy, (1959), O meteorycie Świdnica Górna i bolidzie z którego prawdopodobnie spadł ten meteoryt. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, tom. IX, zeszyt 1; Poznań 1959.
  • Pokrzywnicki Jerzy, (1964), I. Meteoryty Polski. II. Katalog meteorytów w zbiorach polskich. Studia Geologica Polonica, vol. XV, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1964, s. 113-114.

Przypisy

  1. ^ Pilski 1999

Linki zewnętrzne

Osobiste