PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Aerolit Okraszewskiego

Z Wiki.Meteoritica.pl

(Różnice między wersjami)
(Utworzył nową stronę „__NOTOC__ {{Strona w budowie}} Przeglądając stare rocznik gazet można natknąć się na ciekawe informacje. W tomie 4 ''Biblioteki Warszawskiej'' z 1842 roku znajdu...”)
Linia 14: Linia 14:
Wymienionym przez Okraszewskiego (1842) ''ś.p. hrabią Generałem Chodkiewiczem'', był zapewne Aleksander Chodkiewicz?
Wymienionym przez Okraszewskiego (1842) ''ś.p. hrabią Generałem Chodkiewiczem'', był zapewne Aleksander Chodkiewicz?
 +
{{Wielokropek}}
Obdarowany przez babkę Leona Teofilę z Jabłonowskich Sapieżynę wsią Tychoml na Wołyniu (pow. ostrogski), osiadł tam ok. r. 1824, gdzie zmarł 1965 roku.
Obdarowany przez babkę Leona Teofilę z Jabłonowskich Sapieżynę wsią Tychoml na Wołyniu (pow. ostrogski), osiadł tam ok. r. 1824, gdzie zmarł 1965 roku.
 +
 +
=== Ciekawostka ===
 +
 +
O atencji z jaką odnosił się do nauki Stanisław hrabia Okraszewski, świadczy przypis jaki zamieścił w swoich szkicach na temat słowa '''''natura/przyroda''''' (''pisownia oryginalna''):
 +
{{AQuote-begin |max-width=800px}}
 +
(*) Nie mogę przystać na wyraz nowotny ''przyroda'' zamiast ''natura''. Jedyną jego zaletą jest: że skraca zbyt długie ''przyrodzenie'', lecz równie jest niewłaściwym. — Wszedłszy w naturę języka naszego przekonamy się iż przyjmek polski ''przy'', oznaczając tylko dodatek, przykładkę do większéj jakiéj całości, żadnym cudem ogarniać nie może największéj ze wszystkich całości ''natury''. Jeden rój więcéj po wyrojeniu się pasieki, niespodziane jagnie po wykoceniu się stada, raptem wykwitła brodawka na nosie, oto prawdziwa ''przyroda'' do pasieki, do owiec, do nosa, lecz wyżéj niechaj lichego wyrazu tego źle zrozumiany puryzm nie wystrycha. Szkoda że zwyczaj wielki ten prawodawca językowy nie pozwala nam ''natury'' raczéj ''urodą'' nazywać. — Wyraz ten ogarniałby wtenczas, wszystko co się rodzi i urodzi lecz, zalotny nasz język oderwał nadobną tę nazwę od pnia do konarów od maju, a sam tylko kwiat natury nim uczcił i ''piękność''.
 +
{{AQuote-end}}
== Lokalizacja ==
== Lokalizacja ==

Wersja z 22:33, 20 lip 2016

Przeglądając stare rocznik gazet można natknąć się na ciekawe informacje.

W tomie 4 Biblioteki Warszawskiej z 1842 roku znajduje się obszerna relacja[1] Stanisława hrabiego Okraszewskiego z jego podróży do Wiednia. W końcu 1841 r. wyruszył w podróż przez Galicję i Kraków do Wiednia, skąd po rocznym pobycie udał się do Niemiec.

Swoje wrażenia z odbytej podróży opisał żywo i ciekawie w opublikowanych później Szkicach podróżnego w przelocie przez Europę w r. 1842. Był człowiekiem żywo zainteresowanym nauką czego dał wyraz opisując szczegółowo m.in. wiedeńskie muzea.

Fragment relacji z wizyty Okraszewskiego (1842) w wiedeńskim muzeum (s. 14) (pisownia oryginalna):

«

(…) Między aerolitami odznacza się jedyny może w swoim rodzaju a 150 funt. ważący kamień znaleziony w Elbogen, szkoda jednak iż spadek jego z powietrzokręgu nie jest udowodnionym. Rzadkością już jest kamień podobny 5 tylko funtów ważący; koniecznie się tu przeto pochlubić muszę iż do zbioru ś.p. hrabiego Generała Chodkiewicza ofiarowałem aerolit piętnastofuntowy, na którego burzliwy i grzmotny spadek, własnémi oczyma na ziemi naszéj patrzałem.

»


Wymienionym przez Okraszewskiego (1842) ś.p. hrabią Generałem Chodkiewiczem, był zapewne Aleksander Chodkiewicz?

(…)

Obdarowany przez babkę Leona Teofilę z Jabłonowskich Sapieżynę wsią Tychoml na Wołyniu (pow. ostrogski), osiadł tam ok. r. 1824, gdzie zmarł 1965 roku.

Ciekawostka

O atencji z jaką odnosił się do nauki Stanisław hrabia Okraszewski, świadczy przypis jaki zamieścił w swoich szkicach na temat słowa natura/przyroda (pisownia oryginalna):

«

(*) Nie mogę przystać na wyraz nowotny przyroda zamiast natura. Jedyną jego zaletą jest: że skraca zbyt długie przyrodzenie, lecz równie jest niewłaściwym. — Wszedłszy w naturę języka naszego przekonamy się iż przyjmek polski przy, oznaczając tylko dodatek, przykładkę do większéj jakiéj całości, żadnym cudem ogarniać nie może największéj ze wszystkich całości natury. Jeden rój więcéj po wyrojeniu się pasieki, niespodziane jagnie po wykoceniu się stada, raptem wykwitła brodawka na nosie, oto prawdziwa przyroda do pasieki, do owiec, do nosa, lecz wyżéj niechaj lichego wyrazu tego źle zrozumiany puryzm nie wystrycha. Szkoda że zwyczaj wielki ten prawodawca językowy nie pozwala nam natury raczéj urodą nazywać. — Wyraz ten ogarniałby wtenczas, wszystko co się rodzi i urodzi lecz, zalotny nasz język oderwał nadobną tę nazwę od pnia do konarów od maju, a sam tylko kwiat natury nim uczcił i piękność.

»


Lokalizacja

Źródło: Wiki.Meteoritica.pl
© Jan Woreczko & Wadi

(T) Tychoml

* W 2018 roku Google zmieniło zasady działania apletu, mapa może wyświetlać się niepoprawnie (pomaga Ctrl+F5); więcej → Szablon:GEMap-MyWiki


Bibliografia

  • Okraszewski Stanisław h. Lubicz, (1842), Szkice podróżnego w przelocie przez Europę w r. 1842 (część czwarta i piąta), Biblioteka Warszawska, 4, 1842, s. 1-236. Plik DjVu.

Przypisy

  1. ^ w zasadzie ostatnia jej część

Linki zewnętrzne

Osobiste