PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Krupe

Z Wiki.Meteoritica.pl

Nowy polski meteoryt?

Krupe
Krupe (main mass).jpg
Meteoryt Krupe (okaz przed pocięciem) (fot. E. Szelęg)
Znalezisko
Lokalizacja wieś Krupe, pow. krasnostawski, Polska
Położenie[1] 51°02'20"N, 23°11'30"E
Data 2003 r. lub wcześniej
Charakterystyka
Typ klasyfikacja wstępna, chondryt zwyczajny, H5/6
Masa 9,34 g
Liczba okazów dwa okazy (jeden zaginął)
Cechy stopień zwietrzenia W2-3, silnie zszokowany S3-4

Kolejny meteoryt, po Jankowie Dolnym, znaleziony przez Mateusza Szyszkę. Podczas pobytu na lubelszczyźnie w 2003 r. (lub wcześniej) w trakcie szukania 'fantów militarnych' na polnej drodze przy wsi Krupe znalazł on dwa małe kamyki. Przywiózł on różne swoje znaleziska (m.in. nowe okazy meteorytu Jankowo Dolne) na giełdę minerałów w Sosnowcu 7 lipca 2004 r. w celu ich identyfikacji przez będącego na miejscu prof. Łukasza Karwowskiego. Wśrod pokazanych znalezisk był jeden z kamieni znalezionych w Krupe (drugi, mniejszy zaginął). Okaz zważył na miejscu Kazimierz Mazurek. Waga wynosiła 9,34 g. Wstępne oględziny nie dawały jednoznacznej odpowiedzi o meteorytową naturę kamyka.

Oto jak to wydarzenie relacjonuje prof. Karwowski (Meteoryt 4/2004):

(...) Po wstępnych oględzinach trudno było jednoznacznie coś powiedzieć. Zabrałem kamień do pracowni, zeszlifowałem najbardziej płaską powierzchnię, następnie wyrównałem na drobnym papierze ściernym i zacząłem oglądać pod lupą binokularową. Mając poważną minę oświadczyłem kolegom, że niestety... jest to meteoryt. Zobaczyłem wyraxnie fazę troilitową oraz fazy metaliczne i krzemiany. Wszyscy zaskoczeni ogladali z zainteresowaniem i po chwili zaczęli robić zdjęcia. Obserwacje nie pozwalały na określenia rodzaju meteorytu. (...)

Osobista relacja Mateusza Szyszki o okolicznościach znalezienia meteorytu, wg kwartalnika Meteoryt[2]

(...) Co powiedział Mateusz?
Znalazłem kamienie w 1998 roku. Będąc na wakacjach u rodziny penetrowałem okolice na N od Krasnegostawu w rejonie wsi Krupe i Krupiec w poszukiwaniu głównie pocisków ołowianych po Powstaniu Styczniowym. Swoje spostrzeźenia i znaleziska nanosiłem na mapę 1:100 000. W trakcie poszukiwań natknąłem się na dwa brunatne kamyki w nieutwardzonej drodze polnej, najprawdopodobniej namyte z pól. Oczywiście zabrałem je ze sobą do domu. Coś mnie jednak tknęło i mniejszy kamyk zeszlifowałem i stwierdziłem obecność "opiłków metalu". Dopiero po obejrzeniu różnych chondrytów skojarzyłem, że może to być meteoryt. Jak do tej pory interesowały mnie tylko meteoryty żelazne. Większy przywiozłem do Sosnowca. (...)
Wg PSM
KRUPE - kolejny meteoryt znaleziony przez Mateusza Szyszkę, tym razem w 2003r. (lub wcześniej) podczas pobytu u rodziny na lubelszczyźnie. Okaz został zidentyfikowany jako meteoryt przez prof. Ł.Karwowskiego w dniu 7 listopada 2004r., kiedy to Mateusz przywiózł woreczek z kamieniami do identyfikacji. Meteoryt waży zaledwie 9,34g (przed cięciem i polerowaniem) i ma rozmiary 29,5x22x11mm. Został znaleziony w miejscowości Krupe koło Krasnegostawu (na wschód od Lublina). Ma ciemnobrązową i lekko pofałdowaną, zwietrzałą skorupę, brak śladów obtopienia. Na przekroju widok jak w typowym chondrycie - ciemne ciasto skalne z dużą ilością błyszczących kropek żelaza różnej wielkości, chondry słabo widoczne. Budowa - metalu bardzo mało, dużo wodorotlenków, znaczna ilość troilitu. Po wstępnych badaniach ustalono dalsze szczegóły - Krupe jest chondrytem typu H (raczej 6), stopień zwietrzenia pomiędzy w2, a w3. Stopień zszokowania pomiędzy S3, a S4. Planuje się wykonanie szlifu w celu sprecyzowania powyższych danych. Przewiduje się przeprowadzenie wizji lokalnej w okolicach miejscowości Krupe w celu odszukania ewentualnych następnych okazów tego meteorytu. Według aktualnego stanu (11/2004) meteoryt ten nie jest jeszcze sklasyfikowany i nie posiada oficjalnej nazwy, tzn. nie został zarejestrowany. Pojawiły się pewne wątpliwości dotyczące tego czy meteoryt ten pochodzi z Polski.
wg WYSTAWY
wcześniej) podczas pobytu u rodziny na lubelszczyźnie w miejscowości Krupe koło Krasnegostawu. Okaz został rozpoznany jako meteoryt przez prof. Lukasza Karwowskiego, kiedy to Mateusz przywiózł woreczek z kamieniami do identyfikacji. Meteoryt waży zaledwie 9,34 g. Ma ciemnobrązową i lekko pofałdowaną, zwietrzałą skorupę, brak śladów obtopienia. Krupe jest chondrytem typu H. Nie został jednak zarejestrowany, ponieważ pojawiły się wątpliwości, czy pochodzi z Polski.

Lokalizacja

(K) wieś Krupe


Galeria

Materiał z czasopisma Meteoryt (dzięki uprzejmości Jacka Drążkowskiego). Fotografie Łukasz Karwowski (chyba, że zaznaczono inaczej)

Bibliografia

  • Karwowski Łukasz, (2004), I znowu Mateusz... Kolejny nowy polski meteoryt. Meteoryt, 4, 2004, s. 26-28.
  • Karwowski Łukasz, (2005), The new Polish H6 chondrite – Krupe. Prace Spec. PTMin., 25, 2005, s. 111-114.
  • Karwowski Łukasz, (2007), Charakterystyka meteorytu Krupe. Materiały III Seminarium Meteorytowe, 21-22 kwietnia 2005, Olsztyn 2007, s. 33-38.

Przypisy

  1. ^ jeśli nie zaznaczono inaczej, podano współrzędne przyjęte w oficjalnej bazie meteorytów Meteoritical Bulletin Database
  2. ^ Meteoryt, 4, 2004

Linki zewnętrzne

  • Polski Serwis Meteorytów - meteoryt Krupe
Osobiste