PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Brzeg (pseudometeoryt)

Z Wiki.Meteoritica.pl

0i

Niezidentyfikowany (?!) „meteoryt” w zbiorach Zakładu Mineralogii i Petrografii Uniwersytetu Wrocławskiego.

U Pokrzywnickiego (1964) w wykazie zawartości polskich zbiorów jest wzmianka o warzącym 80,86 g okazie „Brieg”:

II. DEPARTMENT OF MINERALOGY AND PETROLOGY, WROCŁAW UNIVERSITY (Zakład Mineralogii i Petrografii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław, Cybulskiego 30)
48 Brieg (Brzeg ?, Poland). A fine grained stony fragment, which does not resemble any of known meteorites. Was said to fall 12, I, 1897. Labelled. Needs further investigations 80,86
(tłum.: Drobnoziarnisty kamienny fragment, który nie przypomina żadnych znanych meteorytów. Mówi się, że spadek 12, I, 1897. Oznaczony (zaetykietowany)[1]. Wymaga dalszych badań.)

Na etykiecie jest napis: Pseudo- Meteorit gef. a. 12.I.97 am Brieg. ded. Prof Witte Brieg 1897.

Jerzy Pokrzywnicki zastanawiał się czy są to fragmenty z meteorytu, który spadł (doniesienie) 12  stycznia 1897 roku w Brzegu?


Antoni Stryjewski z Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego tak opisuje okaz:

(…) jest to fragment piaskowca średnioziarnistego z dużą zawartością ziaren kwarcowych i hematytu. Jest to skała ziemska, a dlaczego był uważany za pseudometeoryt-meteoryt(?) nie wiemy. Okaz współcześnie nie był badany i literatury na jego temat nie mamy/nie znamy. (…)

Jest to więc kolejny pseudometeoryt.


Galeria

Meteoryt Brzeg ze zbiorów Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego (dla Wiki.Meteoritica.pl fot. Antoni Stryjewski)


Bibliografia

  • Milch Ludwig, (1898), Ueber den angeblichen Meteoriten von Brieg, Jahres-Bericht der Schlesischen Gesellschaft für vaterländische Cultur, in Jahre 1897, Bd. 75, Breslau 1898, s. 4-7, w części: II. Abtheilung: Naturwissenschaften. a. Sitzung der naturwissenschaftlichen Section. Plik sLib.

Przypisy

  1. ^ a b na etykiecie jest napis: Pseudo- Meteorit gef. a. 12.I.97 am Brieg. ded. Prof Witte Brieg 1897
  2. ^ pierwsze i jak na razie jedyne, tak kompleksowe opracowanie na temat polskich meteorytów; warto jednak zaznaczyć, że Jerzy Pokrzywnicki niewątpliwie obficie korzystał z wcześniejszego bibliograficznego opracowania autorstwa Zofii Gąsiorowskiej (1966, maszynopis jej pracy powstał przed 1964 rokiem), ale nigdzie w jego publikacjach nie pojawia się jej nazwisko!? (Kosiński 2014)
  3. ^ patrz → Pokrzywnicki (1964)/Kolekcje

Zobacz również

Osobiste