(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)
Głucha Puszcza
Z Wiki.Meteoritica.pl
„Skarb Głuchej Puszczy”
Przy okazji wizyty w Koninie Krzysztof Socha (Socha 2011) skontaktował się ze Stanisławem Pijanowskim[1] z Głuchej Puszczy w powiecie słupeckim, znanym kolekcjonerem i posiadaczem olbrzymiej prywatnej kolekcji bardzo różnych zabytków, część z nich o olbrzymiej wartości historycznej i naukowej.[2] W swojej kolekcji Pan Pijanowski posiadał również „okaz meteorytu”, który wg jego relacji, został przywieziony kiedyś z Bliskiego Wschodu przez oficera Wojska Polskiego. Dokonane przez Krzysztofa Sochę oględziny obiektu wykluczyły jednak jego meteorytową naturę.
O tym „okazie meteorytu” pisał również Pokrzywnicki (1971, s. 237):
Pokrzywnicki 1971
(…) W Muzeum Regionalnym w Głuchej Puszczy, pow. Mogilno znajduje się meteoryt żelazny wielkości „dziecięcej pięści” przywieziony przez oficera polskiego z Mezopotamii, gdzie przebywał podczas II Wojny Światowej. (…) |
Po śmierci pana Pijanowskiego w 2010 roku[1] większa część jego zbiorów prawdopodobnie przepadła bezpowrotnie.
W 1961 roku Stanisława Pijanowskiego odwiedził Zygmunt Pniewski. Udał się on do wsi Mieścisko na prośbę Jerzego Pokrzywnickiego, by sprawdzić doniesienie o meteorytach znajdujących się w kolekcji niejakiego „pana P.”. Tym „P.” był Pijanowski, który urodził się w 1922 roku właśnie w Mieścisku (patrz → Mieścisko).
Bibliografia
- Głuchowski Piotr, Kowalski Marcin, (2007), Skarb Głuchej Puszczy, Gazeta Wyborcza, Duży Format, 09-01-2007. Artykuł.
- Pokrzywnicki Jerzy, (1971), Nowe polskie meteoryty (New Polish meteorites), Acta Geophys. Polon., vol. XIX, nr 2, 1971, s. 235-238, (s. 237). Plik DjVuŹródło: Wiki.Meteoritica.pl.
- Socha Krzysztof, (2011), Złudne nadzieje (False hope), Acta Soc. Metheor. Polon., 2, 2011, s. 125-126.[3] Plik PDF; plik ASMP.
Przypisy
Zobacz również
Linki zewnętrzne
- Wikipedia – Głucha Puszcza
- Gazeta Słupecka – artykuł: „Co się stanie ze skarbem Głuchej Puszczy?”
- Gazeta Wyborcza – artykuł: „Skarb Głuchej Puszczy” ● zdjęcia
- YouTube – Przykry koniec Głuchej Puszczy