O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.
(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)
Meteoryty/Klasyfikacja
Z Wiki.Meteoritica.pl
(Różnice między wersjami)
m (→Typy meteorytów polskich (zarejestrowanych w {{!MBD}})) |
m |
||
| Linia 23: | Linia 23: | ||
| [[Białystok]] || spadek || kamienny, achondryt z grupy HED, eukryt EUC-pmict || [[File:GEWikiClassHED-EUC.png]] | | [[Białystok]] || spadek || kamienny, achondryt z grupy HED, eukryt EUC-pmict || [[File:GEWikiClassHED-EUC.png]] | ||
|- | |- | ||
| - | | [[Czestochowa Rakow I]] || artefakt ||data-sort-value="Artifact"| bransoleta żelazna, ataksyt (?) || [[File:GEWikiClassArtifact.png]] | + | | [[Czestochowa Rakow I]] || artefakt ||data-sort-value="Artifact"| bransoleta żelazna, ataksyt (?) || [[File:GEWikiClassArtifact.png]][[File:GEWikiClassIron.png]] |
|- | |- | ||
| - | | [[Czestochowa Rakow II]] || artefakt ||data-sort-value="Artifact"| bransoleta żelazna, oktaedryt (?) || [[File:GEWikiClassArtifact.png]] | + | | [[Czestochowa Rakow II]] || artefakt ||data-sort-value="Artifact"| bransoleta żelazna, oktaedryt (?) || [[File:GEWikiClassArtifact.png]][[File:GEWikiClassIron.png]] |
|- | |- | ||
| [[Gaj]] || wątpliwy spadek ||data-sort-value="Doubtful"| – || [[File:GEWikiClassDoubtful.png]] | | [[Gaj]] || wątpliwy spadek ||data-sort-value="Doubtful"| – || [[File:GEWikiClassDoubtful.png]] | ||
| Linia 83: | Linia 83: | ||
| [[Warsaw I]] || wątpliwe znalezisko || żelazny || [[File:GEWikiClassIron.png]] | | [[Warsaw I]] || wątpliwe znalezisko || żelazny || [[File:GEWikiClassIron.png]] | ||
|- | |- | ||
| - | | [[Wietrzno-Bobrka]] || artefakt ||data-sort-value="Artifact"| żelazna siekierka, oktaedryt/ataksyt (?) || [[File:GEWikiClassArtifact.png]] | + | | [[Wietrzno-Bobrka]] || artefakt ||data-sort-value="Artifact"| żelazna siekierka, oktaedryt/ataksyt (?) || [[File:GEWikiClassArtifact.png]][[File:GEWikiClassIron.png]] |
|- | |- | ||
| [[Zakłodzie]] || znalezisko || kamienny, achondryt enstatytowy, Enst achon-ung || [[File:GEWikiClassE-u.png]] | | [[Zakłodzie]] || znalezisko || kamienny, achondryt enstatytowy, Enst achon-ung || [[File:GEWikiClassE-u.png]] | ||
| Linia 97: | Linia 97: | ||
! spadki<br />(''fall'') !! znaleziska<br />(''find'') !! wątpliwe<br />(''doubtful'') | ! spadki<br />(''fall'') !! znaleziska<br />(''find'') !! wątpliwe<br />(''doubtful'') | ||
|- | |- | ||
| - | | 11 || | + | | 11 || 11 || 7 |
|} | |} | ||
| Linia 107: | Linia 107: | ||
{| {{Table data |max-width= |text-align=center}} | {| {{Table data |max-width= |text-align=center}} | ||
| - | !colspan="3" | kamienne | + | !colspan="3" | kamienne !! żelazno-<br />-kamienne !! żelazne |
| - | ! żelazno-<br />-kamienne | + | |
| - | ! żelazne | + | |
|- | |- | ||
| - | |colspan="3" | | + | |colspan="3" | 15 |
|rowspan="3" | 1 | |rowspan="3" | 1 | ||
|rowspan="3" | 6 | |rowspan="3" | 6 | ||
|- | |- | ||
| - | ! chondryty | + | ! chondryty !! achondryty !! niesklasyfikowane |
| - | ! achondryty | + | |
| - | ! niesklasyfikowane | + | |
|- | |- | ||
| - | | | + | | 11 |
| 2 | | 2 | ||
| 2 | | 2 | ||
Wersja z 21:02, 12 paź 2019
2
Klasyfikacja meteorytów (meteorites classification)
Obszernie i w sposób przystępny klasyfikacja meteorytów jest opisana na stronach:
- Schemat klasyfikacji meteorytów na stronach Jana Woreczko – Klasyfikacja meteorytów – schemat (Meteorites classifications – scheme)
- PTMet – Informacje o meteorytach
- PSM – Stanisław Mendys, Meteoryty kamienne
- RedBor – Robert Borzęcki, Kolekcja meteorytów i tektytów
Typy meteorytów polskich (zarejestrowanych w Meteoritical Bulletin Database)
(Italikiem wyróżniono meteoryt zgłoszone/nie zarejestrowane)
Nazwa typ ikona Baszkówka spadek kamienny, chondryt zwyczajny L5
Białystok spadek kamienny, achondryt z grupy HED, eukryt EUC-pmict
Czestochowa Rakow I artefakt bransoleta żelazna, ataksyt (?) 
Czestochowa Rakow II artefakt bransoleta żelazna, oktaedryt (?) 
Gaj wątpliwy spadek –
Gdynia wątpliwy spadek –
Gnadenfrei (Piława Górna) spadek kamienny, chondryt zwyczajny H5
Grüneberg (Wilkanówko) spadek kamienny, chondryt zwyczajny H4
Grzempach (Grzempy) spadek kamienny, chondryt zwyczajny H5
Keilce pseudometeoryt –
Kratery Morasko kratery impaktowe –
Krzadka (Krządka) znalezisko żelazny (iron) (Ogg?)
Lechówka znalezisko żelazny meteoryt kopalny
Leoncin znalezisko kamienny, chondryt zwyczajny LL4-6
Łowicz spadek kamienno-żelazny, mezosyderyt MES-A3
Morasko znalezisko żelazny (iron), IAB-MG
Oborniki wątpliwe znalezisko żelazny
Ostrzeszów wątpliwy spadek –
Podgrodzie znalezisko kamienny, chondryt zwyczajny H4/5
Pomorze wątpliwe znalezisko żelazny
Pułtusk spadek kamienny, chondryt zwyczajny H5
Ratyń spadek kamienny, niesklasyfikowany Stone-uncl (prawdopodobnie achondryt (?))
Sagan (Dąbrowa Łużycka) spadek kamienny, niesklasyfikowany Stone-uncl
Schellin (Skalin) spadek kamienny, chondryt zwyczajny L
Schwetz (Świecie) znalezisko żelazny (iron), IIIAB
Seeläsgen (Przełazy) znalezisko żelazny (iron), IAB-MG
Siewierz znalezisko kamienny, chondryt zwyczajny L5
Sołtmany spadek kamienny, chondryt zwyczajny L6
Swindnica Gorna wątpliwy spadek kamienny (?)
Święcany znalezisko kamienny, chondryt zwyczajny L/LL5
Tartak znalezisko żelazny (iron), IIIAB
Warsaw I wątpliwe znalezisko żelazny
Wietrzno-Bobrka artefakt żelazna siekierka, oktaedryt/ataksyt (?) 
Zakłodzie znalezisko kamienny, achondryt enstatytowy, Enst achon-ung
- Statystyka
| spadki (fall) | znaleziska (find) | wątpliwe (doubtful) |
|---|---|---|
| 11 | 11 | 7 |
| artefakty (artifacts) | kratery (craters) | pseudometeoryty (pseudometeorites) |
|---|---|---|
| 3 | 1 | 1 |
| kamienne | żelazno- -kamienne | żelazne | ||
|---|---|---|---|---|
| 15 | 1 | 6 | ||
| chondryty | achondryty | niesklasyfikowane | ||
| 11 | 2 | 2 | ||
Ikony używane na mapach GoogleMaps
Specjalnie zaprojektowany przez Redakcję system ikon do oznaczania typów meteorytów w aplecie map GoogleEarth[1]
Bibliografia
- Pilski Andrzej S., (2001), Meteoryty w zbiorach polskich, Olsztyn 2001.[2]
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Meteoryty polskie zarejestrowane w Meteoritical Bulletin Database
- Strony Polskiego Towarzystwa Meteorytowego – PTMet
- PSM – Stanisław Mendys, OLIWINY, PIROKSENY, SKALENIE ● KRZEMIANY (GLINOKRZEMIANY) WARSTWOWE
- woreczko.pl – Moje „ikony Google Earth” ● Klasyfikacja meteorytów – schemat (Meteorites classifications – scheme) ● Statystyki spadków wg typów